MOPS Chełmża

jesteśmy po to aby pomagać

Spotkanie grupy terapeutycznej „Szkoła Rodzica”

W dniu 27.03.2018 r. w pomieszczeniu Urzędu Miasta Chełmży przy ulicy Tumskiej 12 odbyło się spotkanie grupy terapeutycznej „Szkoła Rodzica”. Spotkanie miało charakter uroczysty, gdyż swoim przesłaniem nawiązywało do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W uroczystości udział wzięli kierownik MOPS – Pani Hanna Maciejewska, zastępca kierownika – Pani Zuzanna Mrówczyńska – Piotrkowska, asystenci rodzin, pracownik socjalny oraz 7 rodzin współpracujących z asystentem rodziny. Zaproszeni goście złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia. Już w sposób zwyczajowo przyjęte jest, że spotkanie odbywa się przy kawie i cieście. Przewodnim tematem rozmów były m.in. wspomnienia z dzieciństwa, które w szczególności nawiązywały do pamiętanych z domów rodzinnych zwyczajów świątecznych. Natomiast najmłodsi uczestnicy obdarowani zostali prezentami świątecznymi w formie przyborów szkolnych. Upominki zostały przekazane do MOPS-u  przez nowożeńców, którzy zamiast kwiatów na ślub otrzymali różnego rodzaju artykuły plastyczne i przybory szkolne.

Spotkanie Wielkanocne zorganizowane przez asystentów rodziny.

Czas świąt to okazja do refleksji, do zwolnienia tempa w codziennym biegu, ale przede wszystkim do spotkań przy rodzinnym stole. W dniu 13.04.2017 r. asystenci rodzin w ramach ,,Szkoły rodzica" zorganizowali dla 30 rodzin spotkanie wielkanocne z rodzinami, które współpracują z asystentem. W uroczystości udział wzięła wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Pani Małgorzata Polikowska, kierownik MOPS, Pani Hanna Maciejewska. Zaproszeni goście złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia. Spotkaniu towarzyszył miły i pogodny nastrój oraz wzniosła atmosfera.



Szkoła Rodzica

,,Szkoła Rodzica"- dla rodzin objętych asystenturą w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmży.

,,Szkoła Rodzica" powstała w 2013 roku z inicjatywy asystenta rodziny, Pani Anny Lewandowskiej-Jopp. Jest to samopomocowa grupa wsparcia dla rodzin, które pracują z asystentem rodziny. Obecnie pracuje dwóch asystentów z trzydziestoma rodzinami. Celem spotkań jest rozwijanie umiejętności wychowawczych poprzez dostarczanie wiedzy z zakresu specyfiki funkcjonowania dziecka oraz rozwój kompetencji rodzicielskich.

Asystent rodziny raz w miesiącu zaprasza na spotkania gości, którzy reprezentują różne instytucje i środowiska w celu przybliżenia podopiecznym, gdzie i do kogo mogą się zwrócić w razie zaistniałej potrzeby.

Rodziny nawiązują między sobą relacje, wymieniają się doświadczeniem życiowym, przepisami kulinarnymi. Bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach.

Asystent rodziny zaobserwował pozytywne zmiany w zachowaniu tych osób. Stały się bardziej otwarte, życzliwe, wiedzą gdzie mogą uzyskać niezbędne informacje. Również dzieci przychodzące na zajęcia nawiązały ze sobą przyjaźnie. Wspólnie organizujemy dla nich spotkania tematyczne oraz imprezy okolicznościowe: Dzień Dziecka, zakończenie lata, Andrzejki, Bożę Narodzenie, Wielkanoc.