Spotkanie liderów
W dniu 11 kwietnia 2017 r. w Urzędzie Miasta Chełmży przy ul. Hallera 2 odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Liderów Rozwoju Lokalnego, w ramach projektu „Strefa Miejskich Inspiracji – program przeciwdziałania dziedziczeniu ubóstwa na terenie Chełmży”.
Projekt realizowany jest w partnerstwie – CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne z Torunia wraz z gminą miasta Chełmży. Zaproszonymi gośćmi byli: przedstawiciele Urzędu Miasta Chełmży, kierownik i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, przedstawiciele Parafii, przedstawiciele Powiatowego Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego, dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy szkół znajdujących się na rewitalizowanym terenie, dyrektor PiMBP w Chełmży, prezes ZGM Sp. z o.o i prezes ZGK Sp. z o.o., przedstawiciele organizacji sportowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu miasta oraz mieszkańcy miasta z wyznaczonych ulic.
Celem spotkania była prezentacja wyników pogłębionej diagnozy terytorium (obszar Chełmży obejmujący trzy kwartały wyznaczone przez ulice Paderewskiego, Piotra Skargi, Św. Jana, Mickiewicza i Sienkiewicza) oraz rozpoczęcie prac nad przygotowaniem zintegrowanego, kompleksowego programu – modelu przeciwdziałania dziedziczeniu ubóstwa na terenie Chełmży.
Zaproszeni goście pracowali w zespołach:
- Skarbnicy – w poszukiwaniu lokalnych zasobów do twórczego wykorzystania,
- Mediatorzy – dyskutowali nad lokalnymi barierami rozwoju, deficytami instytucjonalnymi,
- Audytorzy – analizowali dotychczasowe doświadczenia w rozwiązywaniu lokalnych problemów,
- Wynalazcy – odkrywali nowe pomysły, narzędzia na skuteczną walkę z problemami,
- Diagnostycy – starali się sprecyzować przyczyny i mechanizmy dziedziczenia biedy.
Spotkanie było bardzo owocne, w zaproszonych gościach można było zauważyć duży potencjał. Liderzy chętnie działają, dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Wspólnie analizowali zdiagnozowane problemy np. problemy związane z bezrobociem i aktywizacją zawodową, problemy rodzinne i wychowawcze, problemy rozwojowe dzieci i młodzieży, problemy z relacjami społecznymi i międzypokoleniowymi oraz słabą współpracę międzyinstytucjonalną.
Udało się zebrać pomysły jak można przeciwdziałać dziedziczeniu biedy oraz znaleźć lokalne zasoby, które pomogą zrealizować projekt.
Kontynuowane będą spotkania w mniejszych grupach, które będą pracowały nad konkretnymi problemami. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.